Wideorejestratory zdobywają coraz większą popularność wśród kierowców na całym świecie. Liczba ich użytkowników z roku na rok drastycznie rośnie. Jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z wyposażeniem wozów policyjnych, obecnie, dzięki rozwojowi technologii i miniaturyzacji, znajdują również zastosowanie w prywatnych samochodach.
„W ciągu ostatnich 2 lat obserwujemy dynamiczny wzrost popytu na wideorejestratory. Jest to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się kategorii elektroniki użytkowej. Dostępność wideorejestratorów cały czas się poszerza. Producenci dostrzegli trend i wprowadzają tego typu urządzenia do swojej oferty” - mówi Patryk Wojtas, Product Manager z Agito.pl. „W zeszłym roku doszło nawet do sytuacji, w której popyt wyprzedził podaż. W rezultacie, w 2013 r. odnotowaliśmy prawie 14-krotny wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Producenci urządzeń nawigacyjnych, tacy jak: Mio, GoClever, to również producenci najlepiej sprzedających się wideorejestratorów w Agito.pl”- dodaje Patryk Wojtas, Product Manager z Agito.pl.
Powodów dla których kierowcy decydują się na montaż wideorejestratorów jest kilka. Kamera zapisująca pokonywaną trasę pozwala rozwiać wątpliwości, kto jest sprawcą zdarzenia drogowego. Dostarczy także materiału ułatwiającego postępowanie przed ubezpieczycielem czy sądem. Osobom wrażliwym społecznie i ceniącym bezpieczeństwo pomoże również zlokalizować piratów drogowych stanowiących zagrożenie na drodze. Zapis obrazu z wideorejestratora może stanowić również wideo pamiątkę z malowniczej trasy przejazdu samochodem.
Stróż sprawiedliwości
Zdarzenie drogowe to zwykle sytuacja, w której kierowca odkrywa realną korzyść z faktu posiadania wideorejestratora. W jednej chwili, z modnego gadżetu, kamera samochodowa staje się nierzadko jedynym dowodem niewinności prowadzącego pojazd. Rosnąca jak grzyby po deszczu liczba firm wyspecjalizowanych w uzyskiwaniu odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach, zachęca nieuczciwych uczestników ruchu drogowego do wykorzystania sytuacji i doprowadzenia do kolizji w celu uzyskania z tego tytułu korzyści finansowej. Zarejestrowany w rozdzielczości HD obraz pozwala uniknąć niejednoznaczności w takiej sytuacji, a zarejestrowany film może pomóc w kwalifikacji prawnej zdarzenia drogowego. Pamięć urządzenia dostarczy wszelkich informacji, których podanie w warunkach stresu związanego z nagłym wypadkiem, stanowi zwykle nie lada wyzwanie dla kierowcy. Mowa tu głównie o informacjach związanych z położeniem pojazdu w momencie kolizji, jego prędkością, sytuacją na drodze, oraz o numerach rejestracyjnych pojazdów współuczestniczących w zdarzeniu. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w zaawansowanych modelach rejestratorów jest funkcja czujnika ruchu czy wstrząsów. Pierwszy umożliwia zarejestrowanie zdarzenia w którym bierze udział nasz samochód również pod naszą nieobecność. Dzięki czemu na przykład o wiele łatwiej będziemy w stanie ustalić sprawce wgniecenia na masce pozostawionego na parkingu auta. Czujnik wstrząsów zaś to zaawansowane technologicznie rozwiązanie umożliwiające zapisanie kierunku jazdy pojazdów na diagramie falowym. Dowiesz się z niego, skąd nadeszło uderzenie i jak do niego doszło. I choć, w razie finału w sądzie, dopuszczenie dowodu z wideorejestratora może się wiązać z koniecznością powołania biegłego celem sprawdzenia autentyczności zapisu (potwierdzenia, że obraz nie został zmodyfikowany), a zapis prędkości może zostać potraktowany w sposób jedynie orientacyjny, zapisany film stanowi cenną dokumentację w procesie dochodzenia swoich racji.
Wideo pamiątka
Oprócz zapisu zdarzeń, które mogą posłużyć jako materiały dowodowe, „oko” kamery rejestruje wiele innych obrazów. Fragmenty filmu „z drogi”, są często wykorzystywane przy edytowaniu wideoblogów przez blogerów serwisu YouTube. Internet pełen jest cieszących się dużą oglądalnością filmów zarejestrowanych przez wideorejestratory. Nierzadko są to sytuacje zabawne, czasem mrożące krew w żyłach, a innym razem po prostu urokliwe przyrodniczo wideo pocztówki z drogi na wakacje.
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wideorejestrator-czarna-skrzynka-w-samochodzie